Το Shidokan, μια από τις δυναμικότερες πολεμικές τεχνικές, ολοκλήρωσε τον κύκλο των προγραμματισμένων δραστηριοτήτων του εν όψει των διακοπών του Αυγούστου με τις εξετάσεις μαύρων ζωνών υπό την αιγίδα της Ε.Ο.S.
Η Ελληνική Οργάνωση Shidokan δέχτηκε πρόσκληση για να συμμετάσχει με αριθμό αθλητών στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Shidokan που θα γίνει στο Τόκυο τον Νοέμβριο.
Το αγωνιστικό πρόγραμμα της Ε.Ο.S. για την νέα σεζόν είναι πολύ απαιτητικό εν όψει των πρωταθλημάτων των ακαδημιών και των τεχνοτροπιών του shido knock down και shido boxing και του sport karate μέσω της ΕΛ.Ο.Κ.
Μέχρι τώρα η μεγαλύτερη έμφαση των προπονήσεων στον Πήγασο δόθηκε στις ακαδημίες, με επιστέγασμα τις εξετάσεις μαύρων ζωνών, όπου 10 μικροί αθλητές πέρασαν στον βαθμό του 1ου Dan μετά από 5 χρόνια σοβαρής και επίμονης προσπάθειας αθλητών, γονέων και προπονητών.
Οι ακαδημίες είναι ο ακρογωνιαίος λίθος των επιτυχιών του Πήγασου, που με συνέπεια τα τελευταία 25 χρόνια καλλιεργεί, προβάλλοντας εκτός της τεχνικής του Shidokan και την διαμόρφωση χαρακτήρων, με την καθοδήγηση του επίσημου εκπροσώπου του συστήματος Shihan Κατσούρα Ληο 7 Dan, της Shihan Κατσούρα Αϊστρατή Γεωργία 6Dan και του Sensei Κατσούρα Δημητρίου 4 Dan.
Ένα επιτελείο από προπονητές που ξεκίνησαν από τις ακαδημίες της σχολής στελεχώνει την προπονητική ομάδα.
Το Shidokan θεωρείται η ποιο ολοκληρωμένη τεχνική αυτοάμυνας, επειδή περιλαμβάνει από την παράδοσή της, όλα τα είδη μάχης που στις σύγχρονες μαχητικές τέχνες έχουν εμφανιστεί μεμονωμένα (kick boxing, knock down, grappling-sport karate κλπ) .
Κανένα από αυτά δεν είναι από μόνο του ολοκληρωμένη τεχνική μάχης.
Η αποδοχή της τεχνοτροπίας του Shidokan από την κοινωνία, που απορρέει από την συμμετοχή των αθλητών στις προπονήσεις, από την αποτελεσματικότητα της, από την διάθεση των γονέων, από την σταθερή διαμόρφωση χαρακτήρων πάνω στην Ελληνική παράδοση είναι η δύναμη που ωθεί όλους τους ενασχολούμενους φορείς με αυτή.
Το Shidokan είναι πολιτισμός. Η προσπάθεια των στελεχών της Ελληνικής Οργάνωσης όπως επίσης και των αθλητών, συνεχίζεται, γιατί η αγωνιστικότητα, η πειθαρχία, ο αλτρουϊσμός και γενικά η προαγωγή των αρετών είναι τρόπος ζωής. Αυτός ο τρόπος ζωής, είναι το δημιουργικό πρότυπο της Ελληνικής αγωγής, πάνω στο οποίο πρέπει να αναπτυχτούν οι νέες γενιές που αποτελούν και την ελπίδα επιβίωσής μας.
Στον Πήγασο από τις 20 Αυγούστου ξεκινούν οι εγγραφές 18:00-20:00 κάθε μέρα, ενώ από 3 Σεπτεμβρίου ξεκινούν οι προπονήσεις για την νέα σεζόν με τμήματα junior ακαδημιών στην τεχνοτροπία του shido boxing, kick boxing, παραδοσιακό Shidokan και τμήματα Seniors.
Καινοτομία για τα αθλητικά προγράμματα του Πήγασου, αποτελεί ένα νέο τμήμα music aerobic, το οποίο θα στηρίζεται στην τεχνική όλων των τεχνοτροπιών του Shidokan.
Ασκήσεις μυϊκής ενδυνάμωσης με αντίσταση, φυσική κατάσταση, μυϊκή αντοχή, ευλυγισία και ρυθμός είναι τα χαρακτηριστικά του Fit Shido Boxing .
Αποκλειστικά για όσους έχουν βάλει την κίνηση στην ζωή τους.
H Ελληνική Οργάνωση Shidokan και η ΕΟΜΑ ευχαριστούν την διεύθυνση αθλητισμού ΔΟΕΠΑΠ ΔΗΠΕΘΕ και ιδιαίτερα τον Πρόεδρο Κύριο Μαβίδη Παύλο για την δημιουργική συνεργασία που είχαν μέχρι τώρα ελπίζοντας στην συνέχιση της εν όψει της νέας αγωνιστικής περιόδου.